Evde Bakım Parası nedir? Evde Bakım Maaşı Başvurusu

Engelli bireylerin temel bakım ihtiyaçlarının karşılanması için her ay düzenli olarak yatırılan paraya, evde bakım parası denir. Evde bakım maaşı olarak geçen bu hak, ihtiyaç sahibi ile birlikte bakıcısına verilmektedir. Evde bakım parası nereye başvurulur? Evde bakım maaşı başvuru şartları nedir? gibi sorularınıza net yanıtlar vereceğiz. Ayrıca bireyler tarafından oldukça merak edilen evde bakım maaşı ne kadar? gibi rakamsal değerlere de değineceğiz.

Evde bakım maaşı nedir?

Evde bakım maaşı, başkasının yardımı ve bakımı olmaksızın hayatını idame ettiremeyen bireylere devlet tarafından her ay düzenli olarak ödenen paradır. Bu bireyler, tek başlarına temel ihtiyaçları olan beslenme, giyinme, tuvalet, merdiven inip çıkabilme gibi temel ihtiyaçlarını yerine getiremeyecek durumdadırlar. Eğer bu koşullarda bir yaşamınız var ise sizler de evde bakım parası için başvuruda bulunabilirsiniz.

Evde bakım maaşı ne kadar?

Son yıllarda engelli bireylere soysal devlet çatısı altında büyük destek uygulamaları başlatılırken, evde bakım maaşları ücretlerine de zam gelmiştir. Evde bakım maaşı ne kadar diye soruyorsanız, aşağıda yer alan rakamları inceleyebilirsiniz.

2018 zammı ile birlikte evde bakım maaşı son güncel tutarları şu şekilde:

01 Temmuz 2017 tarihi ile 31 Aralık 2017 tarihleri arasında 1027,00 TL,

01 Ocak 2018 tarihi ile 30 Haziran 2018 tarihleri arasında 1068,15 TL,

01 Temmuz 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında 1.105,54 TL

01 Ocak 2019 tarihi ile 30 Haziran 2019 tarihleri arasıdna: 1.149,77 TL,

01 Temmuz 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ise 1.207,26 TL olarak ödenecek.

Evde bakım maaşı alma şartları nelerdir?

Evde bakım parası almak isteyen bireyler için çok zorlu şartlar bulunmamaktadır. Temel ihtiyaçlarını yerine getiremeyen birey, ayrıca maddi olarak başvuru koşullarına aykırı bir durum söz konusu değilse, evde bakım maaşından yararlanabilmektedir.

Evde bakım parası alabilmek için, ev halkı net gelirinizin net asgari ücretin (asgari geçim indirimi hariç) 2/3’nden az olması gerekmektedir. Özellikle asgari ücret tutarından fazla olan bireylere kesinlikle evde bakım maaşı bağlanmaz.

Evde bakım parası alma şartları arasında en önemli madde ise en az %50 oranı ve üzerinde engelli raporunuzun olmasıdır. Ağır engelli bölümünde raporda “Evet” yazması gereklidir. Hem asgari ücret sınırlandırması hem de sağlık raporunuzdaki yüzde şartları karşılıyorsa, evde bakım maaşı alabilirsiniz.

Evde bakım maaşı ile ilgili sizlerden gelen soru ve cevaplara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Evde bakım maaş başvurusu nereye yapılır?

Evde bakım maaşı alabilmek için, oturduğunuz adrese en yakın Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmanız gereklidir. Başvuru öncesinde ilgili kurumdan bilgi alabilir, online randevu olması durumunda işleminizi online randevu alarak gerçekleştirebilirsiniz.

Evde bakım parası istenen evraklar nelerdir?

Maaş bağlanacak engelli kişi ve bakıcıya ait kimlik fotokopileri.

Tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış ve ağır engelli olduğunu gösteren Sağlık Kurulu raporu,

Engelli kişiye ait iki fotoğraf,

Engelli kişinin öğrenim durumunu gösterir belge,

Engelli kanuni vasisi varsa vasi atanmasına ilişkin mahkeme kararı,

Evde bakım maaşına başvurdum, ne kadar sürede sonuçlanır?

Evde bakım maaşı bağlanma süreci ne yazık ki kişiden kişiye değişmekle birlikte tam olarak net bir tarihte açıklanmamaktadır. Sosyal Hizmetler Kurumu yetkilileri başvuru yapan kişi hakkında detaylı araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırmalar sonucunda yaşadığınız eve bile yetkililerin ziyaret etmesi mümkündür. Başvuru sürecinin ortalama en erken 3 ayda, en geç ise 6 ay sonra sonuçlanacağını söyleyebiliriz.

Evde bakım parası ile ilgili devlet makamlarından resmi bilgiler almak adına ALO 183 Aile ve Sosyal Hizmet Danışma Hattı’ndan destek alabilirsiniz.

Evde bakım maaşı başvurusu ve gelinen süreçle ilgili güncel, taze bilgiler almak adına yorum bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Sitemizin gönüllü editörleri sizlere en geç 1 gün içerisinde soru veya sorununuz ile ilgili geri dönüş sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*